فولاد تاراز چهارمحال

شرکت فولاد تاراز در زمینه تولید ورق های گالوانیزه و ورق های گالوانیزه با پوشش T.O.C با نام تجاری گالواتاراز (تنها تولیدکننده) فعالیت می کند . خط تولید ورقهای گالوانیزه این شرکت در سال ۹۵ به بهره برداری رسید .

از جمله ویژگی های محصول گالوانیزه این شرکت می توان موارد زیر را بر شمرد :

۱- تولید محصول گالوانیزه Ziro spangle که در بازار داخل به گالوانیزه گل ریز یا بدون گل شناخته می شود ، همان گونه که مستحضرید فلز سرب ( pb ) یکی از عناصر آلوده کننده ی محیط زیست و مضر برای سلامتی انسان می باشد به همین دلیل مصرف این عنصر در صنایع مختلف رو به کاهش می باشد ، در تولید محصول گالوانیزه گل درشت به دلیل استفاده از میزان سرب بالا در شمش های روی ، طرح نهایی پوشش روی ( گالوانیزه ) که بر روی ورقهای فولادی اعمال می شود دارای گل های درشت می باشد ، خاطر نشان می کند محصولات گالوانیزه تولیدی در اروپا به همین دلیل از سالیان پیش Ziro spangle بوده تا شرایط کاهش این عنصر مضر هر چه بیشتر فراهم آید .

این دلیل علاوه بر مزایای متالورژیکی پوشش Ziro spangle بوده که در اینجا به آن نمی پردازیم .

۲- استفاده از کروم ۳ ظرفیتی :

در خطوط گالوانیزه در آخرین مراحل تولید بر روی ورقهای تولید شده لایه ای از محلول کروم اعمال می شود تا از اکسید شدن پوشش روی جلوگیری به عمل آید ، اکسید روی یا White rust که دراصطلاح عام به نام شوره سفید هم شناخته می شود یکی از عیوبی است که در نهایت می تواند موجب خوردگی فلز مبنا گردد . معمولاً در ایران جهت جلوگیری از به وجود آمدن این عیب از محلول کروم ۶ ظرفیتی استفاده می شود ، کروم ۶ ظرفیتی سرطان زا و آلوده کننده ی آب های زیرسطحی می باشد ، در اروپا مصرف این محلول در صنایع گالوانیزه از سالیان پیش ممنوع شده است ، خوشبختانه در شرکت تاراز از همان ابتدای تولید از کروم ۳ ظرفیتی که فاقد هر گونه خطر برای انسان و محیط زیست است استفاده گردیده است .

۳- خواص مکانیکی عالی :

به دلیل تکنولورژی بالای خط تولید تاراز ، که شامل مراحل شست و شوی خوب ورق با به کار بردن واحد الکترو دیگریزینگ ، شرایط خوب کوره از نظر نقطه شبنم و حداقل بودن میزان اکسیژن موجود در جو کوره ، هم چنین دمای عالی ورق در پروسه ی عملیات حرارتی ، باعث شده تا تمام خواص مکانیکی از جمله نتایج تست های کشش ( Elongation ) . تست ضربه بسیار بالاتر از استانداردهای بین المللی باشند . هم چنین نتایج تست خم پذیری و چسبندگی پوشش نیز بسیار خوب می باشد .

 

۴- امکان تولید محصول گالوالوم :

از آن جایی که در خط تولید تاراز پیش بینی تولید محصول دیگری به جز گالوانیزه نیز شده است ، امکان تولید محصول گالوالوم که دارای شرایط فنی بسیار متفاوت تری نسبت به گالوانیزه است نیز وجود دارد ، آنالیز پاتیل مذاب گالوالوم دارای حداکثر ۵۵% آلومینیوم است که نسبت به محصول گالوانیزه می تواند در شرایط جوی با رطوبت بالا مقاومت به خوردگی بهتری از خود نشان دهد . مجموعه ویژگی های اشاره شده در بالا به همراه ، دانش فنی موجود در شرکت تاراز باعث شده تا امروز برند تاراز در مدت زمان کمی پس از راه اندازی جای خود را در بازار داخل و منطقه ی خاورمیانه به عنوان محصولی با کیفیت باز کرده و امید است در آینده ای نزدیک باز اروپا نیزپذیرای محصولات تاراز باشد .

                                        

 

سایت: www.tarazmetal.com


  • اشتراک گذاری: